Strona Główna  |  Podział godzin  |  Zdjęcia klasowe  |  Nauczyciele  |  Szukaj  |  Dziennik Librus  |  Dla Trzecioklasistów  |  Lista podręczników  |  Laureaci i Finaliści konkursów PODKARPACKIEGO KURATORA OŚWIATY  |  Nowa strona szkoły Poniedziałek, Marzec 08, 2021
Nawigacja
Angielska wersja strony

Dla rodzica i ucznia

Menu
  Strona Główna
  Nowa strona szkoły
  Historia
  Szkoła
  Nauczyciele
  Podział godzin
  Laureaci i Finaliści konkursów PODKARPACKIEGO KURATORA OŚWIATY
  1% podatku na rozczytanie małolatów
  Szukaj
  Zdjęcia klasowe
  Dziennik Librus
  Egzamin gimnazjalny - arkusze i odpowiedzi
  Dla Trzecioklasistów
  FENIKS

Sport

Reporterzy

Biblioteka
  Statystyka
  Konkursy
  Wystawki
  Wieczorki literackie

Stowarzyszenie "Smakosz Literacki"
  Newsy
  To i owo

Konkurs matematyczny
  Konkurs matematyczny

Kącik katechetyczny

SANOCKIE ZMAGANIA Z ORTOGRAFIĄ, czyli Wyimki z diariusza wojażu
Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą. Mimo iż jest to powszechnie znana prawda, w tym wypadku hołubione w marzeniach wojaże kształciły w nieco nietypowy sposób. Dnia 28.03.2014 r. w Zespole Szkół nr 1 uczniowie sanockich szkół zmierzyli się z dyktandem, którego tematem było planowanie wyprawy do Włoch. Na nieustraszonych wirtuozów języka polskiego, starających się o zdobycie tytułu Sanockiego Mistrza Ortografii, czekały niewinnie wyglądające pułapki ortograficzne, które ostatecznie nastręczały wiele trudności. Reprezentanci naszego gimnazjum stanęli jednak na wysokości zadania, a wyniki prezentują się następująco: II m. Ewa Hant – uczennica klasy 3c, III m. Maria Berdysz z klasy 3b i IV m. reprezentantka 3d – Gabriela Widota.
Zmagania upłynęły w miłej atmosferze, a zwycięzcy konkursu zostali obdarowani ciekawymi nagrodami. Warto dbać o kulturę języka i do tej trudnej sztuki przykładać należytą wagę, gdyż, cytując pełne wiarygodności słowa Juliana Tuwima: „Jak można tak znieważać urodę naszą i ród? Trzeba się uczyć! Uważać! Na pewno opłaci się trud!”
A oto tekst dyktanda konkursowego:
Wyimki z diariusza wojażu
Dokąd by jechać? Niech no by ktoś doradził. Wszakże nie sztuka dać się obłupić ze skóry i wyzuć się z bez mała ośmioipółletnich oszczędności. Jednak niepodobna już było wyrzec się hołubionego w marzeniach tournée. Zrazu zamierzaliśmy lecieć LOT-em do Francji, jednakże przeważył samochód i Sycylia. Kompletując najpotrzebniejsze wyposażenie, przetrząsnęliśmy spichrze wujostwa, którzy słyną z chomikowania. Wygrzebaliśmy przewodnik Larousse’a sprzed wojny i stary dziewiętnastowieczny instruktarz. Współczesnego instruktażu nie poskąpili nam druhowie, nie najgrzeczniejsi, ale za to na poziomie zawodowstwa znający ojczyznę Nicola Machiavellego i gusty mafiosów. Kazali nam wziąć ze sobą fotooffsetowe odbitki paszportów. Coczwartkowa średnioterminowa prognoza meteorologiczna nie była niepomyślna. Zamontowałem w peugeocie zestaw głośnomówiący dla telefonu komórkowego. Chciałem się raz-dwa spakować, więc obie panie wrzuciły luzem do wozu mini- i midi-spódnice. Żeby uniknąć hipochondrii, upchnęliśmy w bagażniku żywności w bród, bo choć obżartuchami nie jesteśmy, nie dojadać nie zamierzaliśmy. W noc przed wyjazdem prześladowały mnie we śnie erynie, potem obskoczyły fauny, które wreszcie przegonił sam Cerber i Bachus z bachantkami. Na aluzje o cudzołóstwie żona stanęła w pąsach. W drodze wbrew prognozie mżyło, a niebo było niebieskawoszare. W półbrzasku minęliśmy Konstancin-Jeziornę, kierując się na południowy-zachód, na Kraków Płaszów, a nadwiślańskie łęgi wyglądały, jakby się szadź na nich osadziła.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom tego arcytrudnego dyktanda!!!
http://esanok.pl/2014/sanocki-mistrz-ortografii-wyloniony-zdjecia-ij009.html
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny

Notice: Undefined index: user_id in /home/eplebiscyt/domains/dziennik.esanok.pl/public_html/includes/ratings_include.php on line 38
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieZapomniane hasło?
Nasze Tytuły i Certyfikaty

koza

Użytkowników Online
Goœci Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 751
Nieaktywowany Użytkownik: 101
Najnowszy Użytkownik: ^JWZ
Strona Gimnazjum nr 1